Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.11.2019 11:12 (Üye) Soru : Sayın İSMMO Yetkilisi; Yurt dışında İngiltere de bulunan firmamızdan kazanç elde edildiğinde. Yurt içinde bulunan firma veya Şahıs hesaplarına ilgili tutar geldiğinde kazanç vergilendirme oranları nedir. (İngiltere de ‘’Yabancı Sahipleri olup Dışında gelir varsa kazanç vergi oran %0 (sıfır) dır). Bir diğer sorum ise Yurt içinde firmamız İngiltere de şube olarak açılış yapar orada ki kazancı Türkiye getirir ise burada vergi oranı ne olur. Kurumlar vergisi acısından hangi hesapta takip edilir. Daha sonra şirketten çekmek isterse kar payı oranı ne olur saygılarımla

Cevap : Türkiye de kurulu Şirketlerin veya şahısların Yurt dışında ortak oldukları şirketlerden elde ettikleri kazanç ve gelirler Türkiyede ki kazançları ile birleştirilerek vergi hesaplanır.Hesaplanan vergilerden varsa yurt dışında ödenen vergiler mahsup edilir.Kar dağıtımın da % 15 GV stopajı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.