Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.12.2019 15:18 (Üye) Soru : Merhaba sayın Danışman; Benim sorun emeklilikle ilgili,işe başlama tarihi 01.06.1985 SSK dan 6500 gün ve BAĞ KUR' dan ise 3600 gün primim var, Sadece SSK primlerim emekliliğim için yeterli olduğundan,BAĞ KUR primi dikkate almadan SSK primleri ile emekli olabilirmiyim? Saygılarımla.

Cevap : işten ayrılış tarihinden geriye doğru son 7 yıl içinde SGK nun hangi (4a 4b 4c ) daha çok çalışmanız var ise o kurumun o sigortalılığından emekli olursunuz. Bağkur çalışmalarınızı Kurum emekliliğinizde hesaba katar. Bağ-Kur sigortalılığından feragat edilemez. Ancak Bağ-Kur tescili yapılmış olmakla birlikte prim borcunu ödemeyenler için zaman zaman çıkarılan yasalarla sigortalılık süresinden vazgeçmelerine karşılık borçlarının silinmesine imkan sağlanmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.