Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.12.2019 16:25 (Üye) Soru : sn.danışman merhaba x AŞ ortaklarının(gerçek kişi) şirkete borç vermeleri nedeniyle şirketten alacakları bulunmaktadır. Şirket; ortaklara olan borcunu aşağıdaki şekilde öderse; -X Şirketinin , ortağı bulunduğu Y -gayrmenkul A. şirketten alacağı bulunmaktadır - borçlu Y şirketİ,X Şirketine borcuna karşılık gayrimenkul devri yapmak ister -Y şti dvir işlemini borçlu olduğu X şirketine değil de X Alacaklı şirketin-- talimatı ya da temliknamesiyle ortaklara devrini yapabilir mi? Bu işlemde transfer fiyatlandırması ya da örtülü sermaye söz konusu değil sanırım-devir işlemi en az rayiç değerden olacak- Yorumunuzu rica ederim Saygılar

Cevap : 331 hesap Şirketin ortağa nakit ödemesi veya sermayeye eklenmesi ile olur.Bunun dışındaki işlemler konusunda bilgi sahibi değiliz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.