Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.12.2019 09:11 (Üye) Soru : Limited Şirket müşterim 2017-2018 yılları karlarını sermayeye ilave etmek istiyor. (2017 yılı Karı 70.000 Tl- 2018 Yılı Karı 166.000 Tl.) Şirket ortağının 195 iş avansı hesabında 19.000 tl kadar şirkete borcu gözükmektedir. Birde yine şirket ortağının Şahsi firmasının Şirkete 22.000 Tl 120 Alıcılar cari Hesabında izlenen borcu gözükmektedir. Bu borçların şirkete ödemesi yapılmadan Dağıtılmamış Geçmiş yıl karlarının sermayeye ilave edilerek sermaye artırımına gidilmesinde bir sakıncası var mıdır. Birde Kaynak olması açısından şirkete olan borçların Kar dağıtımı ve Karın Sermayeye ilave edilmesine etkisi ile ilgili kanun maddesi veya Tebliğ gibi açık bir metin var mıdır. İlginiz için teşekkürler.

Cevap : sermaye artışında kayıtlarda netleşen şirket karlarının sermaye ye eklenebileceği mümkündür, Diğer taraftan, ortaklardan alacakların vadeleri geçmiş ise elbette öncelikle bunların ödenmiş veya mahsup edilmiş olması verilmiş basiretli tacir tanımından hareketle olması gerekendir.bu şekilde düzenlemeden çok muhtemeldir ki makaleler olabilir, bilindik bir düzenleme bulunmamaktadır. mali olarak düzenleme olabilir ancak bilgim dahilinde olmadığını paylamak isterim.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.