Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.12.2019 11:43 (Üye) Soru : Merhaba , Aşağıdaki sorunun cevabının mevzuattaki dayanağı nedir ? Aidatlardaki mükellefiyet alım-satımdan dolayı değil personel çalıştırmadan dolayı olduğundan Aşağıdaki sorunun cevabının mevzuattaki dayanağı nedir ? Teşekkürler Tarih : 02.12.2019 Soru : Merhaba, Form BA için bir soru soracaktım. Aylık olarak kesilen işyeri aidat makbuzları var -eğer ki 5000 lirayı geçerse- Form BA'da belirtir miyiz? Sonuçta site yönetiminin vergi numarası var ve aidatlarda havalandırma güvenlik vs gibi hizmetlerden dolayı alınıyor. Bu makbuzlar acaba Form BA'da belirtilecek mi? Cevap : Bahsettiğiniz belge Ba formunda bildirilecektir.

Cevap : Dayanak Konu ile ilgili yayımlanan VUK genel tebliğler dir.(350-362-381- 396 VUK Gn Tb.)Tebliğlerde alınan ve satılan Mal ve hizmetler kavramı vardır.Belge olarak Fatura zorunluluğu yoktur Muhasebeye kayıt edilen tüm mal ve hizmet alımı ve satımı belgeleri ,Ödeme makbuzu ,dekont .Makbuz.vb.Bahsettiğiniz belge hizmet alımı için düzenlenen belgedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.