Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.12.2019 09:24 (Üye) Soru : sayın ilgili şirketimizde net ücret uygulanmaktadır.sözleşmelerde netten anlaşma yapılmıştır. işçilerin özel sağlık sigorta ödeme makbuzları vergiden düşülürmü bu durumda ben net ücret vererek bir maliyete katlanıyorum.yani özle sağlık sig %15 avantaj net ücret alan birinde fark edermi.kanun maddesiyle açıklarmısınız. genel müdürümüz bu hakkın sadece brüt ücret alan işyerlerind euygulanacağı söylemekte.

Cevap : GVK 61 maddesinde ücret tanımı Brüt olarak tanımlanmıştır.Aynı kanun 63. maddesinde ücretten indirilecek unsurlar sayılmıştır.Çalışanınız GVK 63/3. maddesindeki sağlık sigortası belgesini size ibraz ediyor ve kanundaki koşullar varsa, Brüt ücretinden hesaplanan GV matrahından indirim yapılır.Bu durumda Net ücreti artar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.