Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.12.2019 09:12 (Üye) Soru : Merhaba ..... üniversitesi iktisadi işletmesinden (özel üniversite) yemekhane ,kantin,cafe, market,kuaför ve 48 adet 1+1 daire yi öğrencilere, üniversite çalışanlarına ve üniversite misafirlerine hizmet vermek için Anonim şirketi olan mükellefim kiradı cironun % 5 olarak kira belirlendi bu kira için bizim stopaj ,kdv veya 2nolu kdv olarak sorumluluğumuz varmı üniversitenin bu kira ile ilgili vergi sorumluluğu nedir? Üniversiteden kiraladığımız yerlerden birine şirket merkezini taşımamızın sakıncası varmı? iyi çalışmalar

Cevap : Üniversite iktisadi işletmesi sahibi olduğu G.menkulü kiraya vermesi halinde kira bedeli için % 18 KDV oranlı fatura düzenleyecektir. GV stopajı olmaz. Kiraya veren Üniversite TÜZEL KİŞİLİĞİ İSE KİRA ÖDEMESİNDEN % 20 GV STOPAJI VE (2) NOLU KDV BEYANI VERİLİR.Şirket merkezinin adres tanınması konusunda VD bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.