Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.12.2019 09:33 (Üye) Soru : Merhaba sayın Yetkili,Limited şirket ortaklar kurul kararıyla Sermaye ve Geçmiş yıl kar dağıtım kararını tescil ettirdim.Şirketin Sermayesi 25.000 TL tamamı ödenmiş ve % 20 lik 1.Tertip Yedek akçe 5.000 TL ayrılmış,Yeni sermaye 100.000 TL sermaye artırımı ile kar dağıtım aynı tarihte tescil olduğundan yeni sermaye üzerinden 1.tertip yedek akçe Hesaplamalımıyım. Yardımlarınız için teşekkur ederım

Cevap : kar dağıtımları karar atına alınmış olsa dahi tescil edilmez, sermaye artışınız tescil ve ilan edilmiştir. diğer taraftan kanundaki yazımdan da anlaşılacağı ''Yıllık kârın yüzde beşi, ödenmiş sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar genel kanuni yedek akçeye ayrılır'' denilmektedir, yapılacak yedek akçe ayrılması bu çerçevede yapılması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.