Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.12.2019 19:26 (Üye) Soru : Merhaba, 2020 den itibaren verilecek olan sgk bildirgeleri ve muhtasar beyannameleri birleştiriliyor. kasım ayı sgk bildirgeleri verilirken vergi numarası sorarak onay isteniyor. Vergi mükellefi olmayan ve işçi çalıştıran yerler mesela site apartman yöneticiliği nasıl işlem görecektir. Eşleştirme adımı nasıl atlanacak ve 2020 den itibaren sgk bildirgeleri eskiden olduğu gibi e-bildirge olarak mı verilecek. teşekkür ederim.

Cevap : Vergi kesintisi yapmayan işverenler, çalışanları için yapacakları prim ve hizmet bildirimlerini Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesi ile Gelir İdaresi Başkanlığına yapacaktır. Bu işverenlerin varsa gelir vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine, yoksa adres itibariyle yetki alanına girdikleri Vergi dairesine başvurarak 003 gelir stopaj mükellefiyeti açtırmaları gerekmektedir. Bildirimlerini kendileri göndermek isteyenler vergi dairesinden Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Kullanıcı kodu-parola-şifresi talep ederek Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile beyannamelerini bizzat gönderebilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.