Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2019 14:53 (Üye) Soru : Sayın üstadım; Bir mükelef, bir işletmeden (0) SIFIR KDV li fatura ile canlı hayvan almış. Canlı hayvan toptan satışında kdv % 1 değilmi diye sorulduğunda, biz ticaret borsasına koteyiz, o yüzden kdv sıfır olur demiş.Malı alan kişide (0) sıfır kdv li aldığı canlı hayvanı toptansa %1 perakende ise % 8 ile fatura keser demiş. Ama biz araştırdığımızda ticaret borsasına kayıtlı ürünlerde kdv oranının (0) sıfır olduğu şekilde bir kanun,tebliğ bulamadık,acaba doğrumudur,doğrusu nedir ?? doğruysa hangi kanun maddesinde belirtebilirmisiniz.?Teşekkür ederiz,kolay gelsin.

Cevap : Vergi Mükelleflerinden satın alınan küçük ve büyükbaş hayvanların (arılar dahil) toptan teslimlerinde KDV oranı % 1, perakende teslimlerinde ise % 8 olarak uygulanır.Vergi mükellefi olmayan üreticilerden müstahsil makbuzu ile alınan canlı hayvanlar için KDV uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.