Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.12.2019 09:01 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Yetkili, işletme defterinden bilançoya geçişte; Bir hesap döneminin iş hacmi VUK. 177. Maddesine göre belirlenen hadlerden % 20‘yi aşan bir nispette fazla olursa yada Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi belirlenen hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlayarak I. sınıfa geçerler.(VUK md.180) Bu açıklama gereğince 2019 yılında %20'yi aşan nispette hasılatım var ve bu 2020 yılı mart ayında tahakkuk edecek. dolayısı ile takip eden 2021 yılında mı bilanço esasına göre defter tutmalıyım. teşekkürler...

Cevap : Mart ayının hesaplama ile ilgisi yok.Mart ayında Yıllık beyanname verilir.Vergi tahakkuk eder. Hesaplama dönem sonu (Aralık) na göre yapılır.Hem alış hem satış artışı % 20 ve üstü olursa veya üst üste 2 yıl % 20 olursa Bilançoya geçilir.Diğer taraftan 2020 yılı için hadler henüz açıklanmadı .Açıklanacak tutarlar üzerinden hesaplama yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.