Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.12.2019 11:11 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım Yabancı Uyruklu Özbekistan asıllı işe giriş için T.C.iÇİŞLERİ BAKANLIĞI ikamet izni belgesi almış bir kişi SGK giriş ve Yabancı Uyruklu Çalışma Bakanlığı Başvurusu için Suriyeli'lerden farklı mı oluyor? Kapsam içerik ve ücretlendirme hakkında detaylı bilgi alabilir miyim. Şimdiden teşekkürler...

Cevap : Yabancı uyruklu kişilerden çalışma izin belgelerini alanların belgeyi teslim aldıkları tarihten itibaren en geç 30 gün içinde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almak için il emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmaları zorunlu olduğundan, il emniyet müdürlüklerince de ikamet izni 15 günlük süre içinde verildiğinden (1 ay içinde teslim alınmayan ikamet tezkereleri başlangıç tarihi ile iptal edilmektedir) işverenlerin; - Çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 45 gün içinde, - Çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 45 günlük süre içinde, Sigortalı işe giriş bildirgesini düzenleyerek Kuruma vermeleri halinde bildirge yasal sürede verilmiş sayılacaktır. Açıklama için SGK Genelgesi 2018/4 tüm detayları içermektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.