Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2019 09:21 (Üye) Soru : Merhaba, Verdiğiniz bilgi paylaşımı için öncelikle teşekkür ederim. Anonim Şirket yönetim kurulu kararıyla iç yönerge kabul ve aynı kararda sınırlı yetkili müdür ataması gerçekleştirdi. Ticaret odası öncelikle huzurda imza gerekiyor dedi atanacak müdür için belgeler tescile sunuldu bu sırada imza beyanı o anda verilemedi il dışından gönderilebiliyor dendi neyse atanacak kişiye (ortak değil sigortalı müdür olacak) bildirildi bir kaç gün gidememiş dosyaya baktık tescil olmuş vermeden ki il dışındaki ticaret odası veremiyor bunu tescil olduğundan işlem sonucuna göre gerek yok o halde kısıtlı müdür için huzurda imza beyanı tecrübeleriniz varsa paylaşabilir misiniz

Cevap : İmza beyannameleri TTK 40.maddede yapılmış değişiklikle sicil müdürlükleri huzurunda düzenlenmesi gerekmektedir,ancak istanbul sicili yoğun iş yükü ve şirket yönetimlerinin durumunu göz önüne alarak noterlerce hazırlanmış imza beyannamelerini şu ana kadar kabul etmektedir, Ancak 05.12.2019 günü yayımlanmış sicil yönetmeliği tebliğine göre bundan böyle noterlerden düzenlenmiş imza beyannamesi kabul edilecek mi bu müdürlüğün uygulama kararına göre belli olacak. Kişinin şirket ünvanı altında imza beyannamesi verilmeden tescilin yapılmış olması ancak dikkatlerden kaçmış olması halinde mümkündür, bu sorunu çözmek için mersisden bir başvuru yapınız, ilgili kişi herhangi bir müdürlükten imza beyannamesi yaptırsın, siz sonra oluşturulan başvuruyu iptal edersiniz. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.