Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2019 09:36 (Üye) Soru : Merhabalar, Anonim şirket ortakları arasında 22.07.2019 tarihinde hisse devri yapıldığına ilişkin karar alındı ve karar noter'e onaylattırıldı.Bu karar'ı Ticaret Sicil'de Tescil ettirmemiz gerekiyor mu? Yoksa önümüzdeki yıl yapılacak 2019 olağan genel kurul'da gündem'e ekleyip o zaman mı? ilan ettirmeliyiz.Ayrıca defter'de hisse devir muhasebe kaydını ne zaman yapmalıyız.Bu konularda yardımcı olmanızı rica ederim.

Cevap : A.Ş. lerde hisse devri tescile tabi değil, ancak tek paya düşme tek pay sahibinin değişmesi veya tek paydan çoklu paya geçişler tescile tabidir ve bu durumun yapılmasından hemen sonra tescil işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Diğer taraftan hisse devirleri noterden yapılmış ise bu alınacak yk kararınız istenmesi halinde tescil edilmeksizin t.sicil gazetesinde ilanı yapılabilir, devirlerin yapılmasını müteakip bu devirlerin pay defterine işlenmesi zorunludur. 2019 yılı genel kurulunda ancak yeni hissedarlar hazirun cetvelinde yazılmış olacak. iyi çalışmalar,iyi haftalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.