Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2019 10:30 (Üye) Soru : Sayın üstadım; Yanıtlamanızı rica edeceğim sorularım. 1) Gelir vergisi kanunun 89. maddesinin 13. bendinde yer alan istisnalardan (örneğin yazılım) serbest meslek defteri de yararlanabilir mi? Bilanço-serbest meslek- işletme defteri ayrımı var mı? 2) Gelir vergisi beyannamesinin " beyan edilecek indirimler kısmında özel olarak bu indirim belirtilmemiştir. Bu indirimi diğer indirim sütununa mı yazmak gerekir? Değeri yanıtınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Cevap : 1-GVK 89/13. maddeden Serbest meslek erbabı,1 ve 2. sınıf tacirler yararlanır Maddede Defter tutmaya göre bir ayrım yoktur. 2-Yıllk GV beyannamesinde diğer indirimler satırına yazılır.(2020 yılı Beyannamesi henüz sistemde yok)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.