Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.12.2019 10:32 (Üye) Soru : Merhaba Bir musterimin gayrimenkul satisi oldu.2 yili askin suredir aktifinde kayitli olduğu için kdv den ve % 50 kurum kazanc istisnasi vardir.% 50 kurum kazancinin 5 yil pasifte 549 nolu hesapta bulunmasi gerekiyor deniyor.Eger firma ilerde kendisine yine bir tasinmaz almayi dusunmuyorsa yine de 5 yil sureyle pasifte hesapta % 50 lik istisna kazancimizi bulunduracakmiyiz. 2.sorum 5 yil sonunda % 50 lik istisna kazancimizi sermayeye ilave etmek istediğimizde sadece ters yevmiye maddesi (549 borç 500 alacak)yapmak yeterli olurmu yoksa sermaye arttirimi yapar gibi ticaret sicil memurluğuna da başvurmamız gerekecek mi? Yada ne yapmamiz gerekir ? Teşekkür ederim.

Cevap : Fon hesabında bulanan kar 5. yılın sonunda işletmeden çekilebilir veya sermayeye eklenir.Satışı yapılan her G.menkul için ayrı hesaplama yapılır. Karın sermaye ye eklenmesi, sadece hesap virmanı ile olmaz.Genel kurul kararı ve raporlama yapılarak ilave işlemi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.