Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.12.2019 11:25 (Üye) Soru : Merhabalar genç girişimci teşviki ile ilgili sorum anlaşılır şekilde değildi sanırım. Geçmişe yönelik derken kastım; 2018 de avukat olarak mükellefiyet tesis edilmiş, mükellefin yaş ve daha önce vergi mükellefi olmamış olmak koşulları da tutuyor ancak 2019 yıllık gelir vergisi beyannamesinde 75 bin liraya kadar olan teşvik uygulanmamış. Dolayısı ile düzeltme beyannamesi verilip 75 bin lira istisnasından faydalanabilir mi ve normalde 3 yıl olan bu teşvikten bundan sonraki 2 yıl daha yararlanılabilir mi? Yoksa ilk yıl yaralanmadığı için telafisi olmayacak şekilde bu hakkını kaybetmiş mi oldu? Teşekkürler.

Cevap : 292 Sayılı GVK genel tebliğinde düzeltme beyannamesi verilerek istisnadan yararlanılamayacağı ilişkin bir hüküm yok.Konu hakkında GİB den yazılı görüş alınız.2019 ve sonraki yıllarda şartlar varsa elbette istisnadan yararlanılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.