Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2019 11:10 (Üye) Soru : Merhaba; emziren kadın süt izni günde 1,5 saat olarak verilir ve çalışma süresine dahildir diye geçiyor kanunda. aynı zamanda emziren kadın günde 7,5 saatten fazla çalışamaz kriteri var.buna göre mola hakkı da 30 dk. oluyor. sabah 8 iş başı yapan biri için 14.00 de iş bitimi yapabilir mi

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 74. Maddesine göre; “Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.” çalışma süresi = 7,5 saat + yemek + ara dinlenmesi = 1,5 saat emzirme izni = 1,5 saat mesai bu kriterlere göre hesaplayınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.