Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.12.2019 10:32 (Üye) Soru : Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.Personel taşımacılığı yapan ve Bilanço usulünde defter tutan müşterimizin 2019 yılı Brüt satışı 7.288,00 TL olarak gerçekleşmiştir. Bu iş hasılatı VUK da yer alan hadlerin %20 den fazla altında kaldığı için 2020 yılı için işletme hesabı esasına geçiş şartları oluşmuş durumda. Bu müşterimiz aynı zamanda Bilanço usulüne tabi olan bir adi artaklığın %50 ortağı durumunda. Söz konusu kişinin işletme esasaına geçişte adi ortaklık ortağı olması herhangi bir sakınca yaratacak mıdır. Sınıf değişikliğine karar verirken şahsı bağımsız olarak mı değerlendirmeliyiz, yoksa adi ortaklıktaki payından dolayı adi ortaklığın iş hasılatını da hesaba katmak gerekiyor mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum

Cevap : Oraklık da Bilanço tutuyor diye şahız da da bilanço tutulmaz.Sınıf değiştirmek her iş için veya ortaklık için ayrı ayrı değerlendirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.