Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.12.2019 10:45 (Üye) Soru : Sayın Danışman Merhaba Defter tutma yükümlülüğü olmayan, Geçici müteahhid belgesi alarak kendi arsasına kendi evini yapan kişinin 11/2019 SGK 'ya dosya açtırıp iskan alabilmek için ödenecek olan asgari işçilik tutarı kadar çalışan ustaların sigorta primleri için ahpb verecek. Bu kişi 01.01.2020 de uygulamaya girecek MUHSGK birleştirmesi için 003 gelir vergisi stopaj mükellefiyeti açtıracak mı? Ve sigortalı çalıştırmaya ara verdiği zaman vergi dairesi ile ilgili ara verdiğine dair bildirim yapacak mı, MUHSGK'yı vermeye devam edecek mi? SGK dosya kapandıktan sonra vergi dairesinden de mükellefiyetini kaldırmak için herhangi bir işlem yapacak mı? Şİmdiden sizlere teşekkür ediyorum.

Cevap : Özel inşaatlarda çalışanlara ödenen ücretler GVK 64. maddesine göre yapılır.İşveren GV stopajı yapmaz.Çalışanlar GVK 64. maddeye göre ikametlerinin bulunduğu yerdeki VD müracaat ederek Vergilerini tahakkuk ettirirler tahakkuk eden vergiyi kendileri öder. SGK veya Birleştirilmiş Muhtasarda sadece SGK kesintileri beyan edilir. Yapılacak Bürokratik işlemleri VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.