Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.12.2019 11:44 (Üye) Soru : bir şahıs firması,işyerini eşine devretmek istiyor vergi dairesine vereceğimiz tek bir dilekçe ile bunu halledebilirmiyiz? kapanışı 31 aralık açılışı da 1 ocak itibariyle yapmaki istiyoruz. eğer devreden emtea ve demirbaşlar için fatura kesecekse,devir alan bu faturaları kullanabilecekmi yazar kasada var onun için nasıl bir işlem yapacağız. sigortalı çalışanlarda var sigorta için ne yapacağız devir mi diyeceğiz yeni bir sicil numarası mı alacağız kolay gelsin

Cevap : İşin eşe devir edilmesinin bir ayrıcalığı yok.Devir alacak kişi Vergi mükellefiyeti açar, devir eden kişi Mal ve diğer varlıkları Fatura eder . 31 Aralık daki faturayı alan kişi Ocak ayı kayıtlarına bu faturayı kayıt edemez. Her iki işlemin aynı Takvim yılı içinde olması gerekir. Çalışanlar için Kıdem ödenerek Çıkış yapılır yeni iş yerine giriş yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.