Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.12.2019 15:40 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Bilanço usulüne tabi Şahıs firması Genç girişimci istisnasından yararlanıyor. Bu işletme 2020 mart ayında firmayı kapatmayı düşünüyor. Firma Mart ayına Kadar istisnanın tamamından yararlanıp kapanışı yapacak. Vergisel açıdan bu durum yapılabilir mi Sizce?

Cevap : GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 292) İstisna uygulaması MADDE 4 – (2) İstisna şartlarını sağlayan mükelleflerce daha sonra herhangi bir nedenle faaliyetin terk edilmesi durumunda, terk tarihine kadar elde edilen kazançlar dolayısıyla istisnadan yararlanılır. Faaliyet terk edildikten sonra istisna kapsamındaki söz konusu faaliyetlere tekrar başlanılması halinde ise adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunması şartı ihlal edilmiş sayılacağından bu istisnadan yararlanılamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.