Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2019 14:14 (Üye) Soru : sayın danışman şu soruları cevaplarsanız memnun olurum. 1.teşvikli kişi işten ayrılış nedeni işveren kaynaklı olduğunda teşvik bozulur mu 2.teşvikli kişi teşviği bitmeden işveren tarafında çıkışı yapılırsa işsizlik maaşı alabilir mi 3. 27103 teşvikten faydalanacak kişinin 12.ayda işe girişi yapılırsa 2018 yılı ortalaması ocak 2020 girişi yapılırsa ortalama 2019 mu alınır teşekkür ederim.

Cevap : 1. işverenin (Hangi teşvik olduğunu belirtmemişsiniz) teşvikte istihdam taahhüdü var ise bozulur. 2. Teşvik ile işsizlik maaşına hak kazanma ayrı ayrı konular olup işsizlik maaşına hak kazanma koşullarını yerine getiren işçi işsizlik maaşı alabilir. 3.27103 teşvik ortalama hesaplaması yapılırken bir önceki yılın toplam çalışan sayısı ortalaması alınır. 27103 sayılı kanunla bildirilecek çalışanın teşvikten yararlandığı süre boyunca da bu ortalama şartının sağlanması ve en az ortalama değeri kadar çalışan olması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.