Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2019 10:28 (Üye) Soru : MERHABA KOLAY GELSİN.. BUNDAN BİR YIL ÖNCE YABANCI UYRUKLU BİR EMLAKÇI MÜKELLEFİMİN MÜŞTERİSİ İÇERSİNDE İSKANI MEVCUT 2 VİLLA OLAN ARSAYI 3.000.000 TL YE ALDI..BİR YIL SONRA İÇERSİNDEKİ 1 VİLLAYI 2.000.000 TL YE SATTI...MÜŞTERİMİN FAALİYETTE BİR ŞERKETİ YOK.. SORU 1-DEĞER ARTIŞ KAZANC VERGİSİ YABANCI UYRUKLU VATANDAŞLARADA UYGULANIYORMU.. 2-BU SATIŞA DEĞER ARTIŞ KAZANÇ VERGİSİ UYGULANACAKMI..

Cevap : YABANCI UYRUKLU KİŞİ DEĞER ARTIŞ VERGİSİ BEYANNAMESİ VERMEK ZORUNDADIR. GVK NU YERLEŞİKLİK DURUMU KİŞİNİN TAM YA DA DAR MÜKELLEF OLMASINI TAYİN ETMEKTEDİR. TÜRKİYE’DE YERLEŞMİŞ GERÇEK KİŞİLER TAM MÜKELLEF OLARAK TÜRKİYE İÇİNDE VE DIŞINDA ELDE ETTİKLERİ GELİRİN TAMAMI ÜZERİNDEN; YERLEŞİK OLMAYAN GERÇEK KİŞİLER İSE DAR MÜKELLEF OLARAK SADECE TÜRKİYE’DE ELDE ETTİKLERİ GELİR ÜZERİNDEN TÜRKİYE’DE GELİR VERGİSİNE TABİ TUTULMAKTADIRLAR BU KAPSAMDA TÜRKİYE’DE TAŞINMAZ EDİNEN YABANCILARIN; “BİR TAKVİM YILI İÇİNDE TÜRKİYE’DE ALTI AYDAN FAZLA KALMA” KOŞULUNU SAĞLAMALARI HALİNDE TAM MÜKELLEF OLARAK HEM TÜRKİYE HEM DE YURTDIŞINDAKİ GELİRLERİ BAKIMINDAN YILLIK BEYANNAME, BU KOŞULU SAĞLAMAYAN VE DAR MÜKELLEF OLAN YABANCILARIN İSE TÜRKİYE’DE BEYANA TABİ GELİRLERİ BAKIMINDAN MÜNFERİT BEYANNAME VERMELERİ GEREKMEKTEDİR. TÜRKİYE’DEKİ GAYRİMENKULLERİ ÜZERİNDEN DEĞER ARTIŞI KAZANCI ELDE EDEN YABANCI GERÇEK KİŞİLER DE TAM YA DA DAR MÜKELLEF OLARAK YILLIK VEYA MÜNFERİT BEYANNAME VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜNDEDİR
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.