Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.12.2019 11:49 (Üye) Soru : Gerçek kişinin internet üzerinden, ofis göstermeden evinden 2. el ürün satış yapma talebi var. Ayrıca antrenör olması dolayısıyla vergi mükellefiyeti de bulunuyor. Kişinin açılış işlemlerini aynen gerçek kişi şirket açılışları şeklinde mi yürütmesi gerekiyor, farklar ne olacaktır? Kendi internet sitesini kurması nedeniyle E-Arşiv, e-fatura mükellefiyeti olacak mı? Ürünlerinin 2. el olması nedeniyle kişilere gider pusulası düzenlemesi yetecek midir? Satacağı ürünler arasında lüks markaların olması durumunda ayrı bir vergilendirmeye tabii olacak mı? Şimdiden teşekkürler,

Cevap : Bahsettiğiniz kişinin GV mükellefiyeti yoksa GV mükellefiyeti açacak .İnternet üzerinden yapacağı ticari faaliyet için VD bilgi verecek Tutması gereken Defteri ve kullanması gereken belgeleri kullanacak ,vergi mükellefi olmayanlardan alınan mallar için GV stopajı ve KDV hesaplamadan Gider pusulası düzenleyecektir. İnternet den satışı varsa vergi mükelleflerine 5.000 TL ve üstü ,vergi mükellefi olmayanlara 30.000 TL üzerindeki satışlar için e -arşiv fatura düzenleyecek. Şirket kurulması zorunlu bir işlem değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.