Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.12.2019 11:17 (Üye) Soru : Merhaba, Faaliyet konusu Tekstil konfeksiyon olan bir firma, kadınları desteklemek amacı ile Kilis te bulunan el işçiliği kursunda ürünlerine Anadolu motifleri işlettirilmektedir. Burada bu işin ücreti kursa ödenecek olup, kurstan da kadınlara para dağıtımı yapılacaktır. Kurs ödenen paraya sadece tahsilat makbuzu düzenlemektedir. Firma bu iş karşılığında gider pusulası düzenleyip muhasebe kaydını yapacaktır.Sormak istediğim konu; gider pusulasında stopaj oranı %20 mi mi olacaktır? Yoksa kurslarda yapılan işlere özel bir muaflık söz konusu mudur? Teşekkürler

Cevap : Kursa Gider Pusulası düzenlenir.Düzenlenecek Gider Pusulasında % 2 oranında GV stopajı hesaplanır.(GVK Md.9/6 ve 94/13-a) Gider pusulasında ayrıca kdv hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.