Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.12.2019 14:37 (Üye) Soru : Sayın yetkiliye ; İşyeri müştemilatı dışında,lojman kiralandı. İşe alınan işçiler ile yapılan sözleşmede, brüt ücreti içerisinde lojmanda kalma hakkının olduğu belirtildi. Brüt kira ,işçi için net ödenen ücret kabul edilip, maaş bordrosu düzenleniyor.İşçi ücret tahakkuku yapılıyor.Maaş ödeniyor. 5 işçi aynı konutta kalıyor. Kira tahakkuku yapılıyor. Lojman kirası ,stopaj yapılarak ödeniyor. Ayrıca kira gider tahakkuku yapmamız mükerrer gider işlemi olmaz mı ?, Ödenecek işçi ücretleri muhasebe kaydına , ,ayrıca ödenecek lojman kirası hesabımı eklenmeli ? Lojman kira giderinin kaydı ile ilgili yorumunuzu rica ediyorum.İyi çalışmalar diliyorum

Cevap : Kira bedeli 5 e bölünerek İşçi ücretine eklenmek sureti ile vergilendirilir ve giderleştirilir. Ayrıca kira tahakkuku ve giderleştirilmesi olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.