Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2019 14:53 (Üye) Soru : Soru: Sayın Danışman Merhaba, 2 Ortaklı Kollektif şirkette ( Baba- kız) Baba vefat ediyor. Üvey Anne Reddi miras yapıyor, Mahkeme de tüm mirası kıza veriyor. dolayısı ile kız Kollektif şirkette tek ortak olarak kalıyor. Bizde şuan firmayı kapatmak istiyoruz. Konu ile ilgili Eminönü ito ya gidip de görüştüm fakat onlarda net birşey söyleyemediler. Biz bu firmayı kapatmak için nasıl bir yol izlemeliyiz. teşekkürler. Cevap:Sayın, vefat sonrası payın tek ortağa kalmasını ve bu nedenle de faaliyeti sürdürülemeyeceğinden ortak kararı ile tasfiye kararı alınarak süreç devam ettirilebilir, başkaca bir yolda mahkemeden fesih ve tasfiyesini talep etmek ki bu yol uzun ve zorunlu olmayan bir yol oduğunu belirtmek isterim. iyi çalışmalar. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Üstad İto ısrarla Bana mahkemeyi işaret ediyor ve işlemi yapmıyor bende yaptığım araştırmaya istinaden TTK 253 GERÇEK KİŞİ ORTAKLARDAN OLUŞMAK ZORUNDA OLAN KOLLEKTİF ŞİRKETLERDE ORTAKLARDAN BİRİNİN ÖLÜMÜ ŞİRKETİ SONA ERDİRİR. TTK 268/1 TASFİYE MEMURU ATAMA ,AZİL TALİMAT HAKKI ORTAĞIN ÖLÜMÜMDE MİRASCILARINA AİTTİR. TTK 268/2 MİRASCILARI OYBİRLİĞİ İLE ATAYACAKLARI TEMSİLCİ TAYİN EDER, OY BİRLİĞİ SAĞLANAMAZSA MAHKEME TEMSİLCİ ATAR konunun şu maddelerini söylüyorum. yine de kabul etmiyorlar. Sizinde dediğiniz gibi mahkeme hem zorunlu olmayıp hemde uzun masraflı ve zahmetli bir iş olduğundan o yola başvurmak istemiyoruz. Konu ile ilgili fikrinize tekrar başvurmak istedim. Teşekkürler, Saygılar...

Cevap : Kollektif şirketler en az iki ortakla faaliyet sürdürebilmektedir, bu çerçevede tek paya düşmesi zaten infisah sebebidir, vefat nedeni ile ortak dağılımı kararı ile birlikte tasfiye kararı alınarak sürec yönetmeliğin 66. maddesine göre tamamlanması gerektiği değerlendirilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.