Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2019 11:16 (Üye) Soru : SAYIN.... (A) LTD ŞTİ. (BENİM MÜKELLEFİM) RENT A CAY(ARAÇ KİRALAM)İŞİ YAPIYOR. KİRAYA VERDİĞİ ARAÇLARI DA (B) A.Ş DEN KİRALIYOR. (B) A.Ş DEN KİRALADIĞI ARAÇ ÇALINDI VE BULUNAMIYOR. SÖZLEŞME GEREĞİ ARABANIN DEĞERİ OLAN 100.000 TL Yİ MÜKELLEFİM (B)A.Ş NE ÖDEYECEK. BU ARACIN İKİ TARAFTADA SİGORTASI YOK. (B) A.Ş DİYORKİ: BEN SİZE 100.00 TL KAD SİZ FATURA KESECEĞİM SİZDE BENİM ARAÇ BEDELİMİ ÖDEYİN DİYOR. SORU: BU DURUMDA KDV SİZ FATURA DÜZENLENEBİLİRMİ? CEVABINIZ EVET VEYA HAYIR OLMASI DURUMUNDA DAYANAK OLACAK YASA MADDESİNİ BELİRTMENİZİ, SORU: SİZCE BU DURUMDA BENİM MÜKELLEFİM (A) LTD ŞTİ NASIL DAVRANMALIDIR? KDV Lİ VEYA KDV SİZ BU FATURA BEDELİ GİDER YAZILABİLİTMİ? YANITINIZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SÜLEYMAN ENGİN 0532 2148570

Cevap : KDV SİZ FATURA DÜZENLENMEZ.KDV 1. MADDESİNDE VERGİYE TABİ İŞLEMLER SAYILMIŞTIR.ELDE EDİLEN BİR GELİRDİR VE KDV NE TABİ TUTULUR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.