Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.12.2019 15:34 (Üye) Soru : Merhaba, bir çalışanımız kısmı süreli sözleşme ile çalışacaktır.Firmanın günlük çalışma süresi 8 saatdir. Sözleşmede çarşamba 5 saat, perşembe 8 saat, cuma 8 saat çalışacaktır. Ayda gösterilmesi gereken gün sayını nedir. nasıl hesaplama yaparız. 12.ayda başlanacaktır. (1 haftada 21 saat*4hafta) /7,5 olurmu. Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

Cevap : Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz. Denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleri ile dört aya kadar artırılabilir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.