Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.12.2019 17:01 (Üye) Soru : Cevap:Sayın, Ldt şirketler ile Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yapılır.Aracılık sözleşmesi Sadece Basit usul, GMSİ ve MSİ beyannamelerinin gönderilmesi için düzenlenir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Üstadım: Sizden gelen cevabı aynen kopyala yapıştır yaptım.Cevapta bir hata olduğunu düşünüyorum. Ltd.şirketlerle ''Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yapılır'' derken aslında yapılamaz mı demek istediniz.Yapılırsa hukuki sonuçları ne olur diye sormuştum buna da hiç cevap vermemişsiniz.Sizden biraz daha izah edici bir cevap bekliyorum.

Cevap : Yapılır demiş isek Yapılmaz nasıl anlaşılır.? Meslek mensupları Limited Şirkeler ile ARACILIK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMESİ Yapmak zorundadır. VUK Mük.227. maddeye göre vergi idaresi sorumlu meslek mensubunu aramaktadır.Aracılık sözleşmesi YAPILMAZ.Aracılık sözleşmesi yılda bir kez gönderilen GV beyannameleri için kullanılır. VUK 340 nolu Genel Tebliği inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.