Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.12.2019 08:59 (Üye) Soru : SMMM olarak çalıştığım ofisimi kapatarak ticari bir limited şirketten hisse alarak (yönetici olmadan) ve aynı zamanda ortağı olacağım limited şirketin kanuni defterlerini tutabilir miyim? A- Ortağı olacağım şirket ile sözleşme yaparak ücret karşılığı tutacağım defter için elde edeceğim gelirin vergilendirilmesi nasıl olacaktır? a- Ortağı olacağım şirkette sigortalı olabilir miyim? b- Bağ-kur'dan emekliyim destek pirimi ödeyecek miyim? c- Şirket tarafından yılda bir defa tanzim edilecek (ör:yıllık 15.000+KDV+Stopaj) şeklinde gider makbuzu ile ödeme alabilir miyim? B- Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda neler yapmam gerektiğini, nasıl hareket etmem gerektiğini tarafıma bildirerek yardımcı olmanızı arz ederim. Saygılar

Cevap : Şirket otağı olabilirsiniz Bir engel yok. GV Mükellefiyetini kapatır iseniz Şirketten alacağınız para ÜCRET olur.Serbest çalışmadığınız için Şirket ile defter tutma sözleşmesi yapılmaz.Ancak Çalışan olarak iş akdi yapabilirsiniz.Orak olduğunuz şirket de SGK lı olabilirsiniz.Sigortalı olmanız halinde Bağ kurlu zaten olunmaz. Yılda bir kez makbuz düzenlenmesi diye bir işlem olmaz.Meslek mevzuatına uygun olanı,Şirkette ortak da olsanız iş akdi ile mesleği icra edebilirsiniz.Şirket adına Maliyeden Şifre alarak beyanname ve bildirimleri gönderebilirsiniz. (VUK 340 Nolu GN.Tb) Bu işlem dışındaki yapılacak uygulamalar yasalara aykırıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.