Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.12.2019 15:37 (Üye) Soru : Merhaba, kolay gelsin Ücreti gelir vergisi ve damga vergisinden istisna olan bölgede(teknopark) yer alan İşyerimizde net ücret uygulanmakta iken brüt ücret uygulamasına geçmek istemekteyiz. Brüt ücret uygulamasında da personele gelir ve damga vergisinden istisna olan personel ücretlerinde istisna olan bu kısmı personel e ödeyeceğiz.Öte yandan net ücrette personel ücreti 15000 tl den başlayıp 19.188 tl ye kadar SSK matrahı yıl sonuna kadar artarak devam etmekte iken aynı personel için net ücreti brüt ücrete çevirdiğimizde 13.000 tl brüt bildirip, brüt ücret içindeki (ödenmeyen) istisna kapsamındaki gelir ve damga vergisini personele ödeyeceğiz.Ve böylece personelin alacağı ücrette düşme olmamasına karşın SGK nın brüte geçmemiz nedeniyle prim kaybı olacaktır. Sorum: böyle bir uygulamaya geçtiğimiz taktirde SGK açısından herhangi bir yaptırımla karşılaşır mıyız? (personel ile iş sözleşmeleri imzalanarak muvaffakkati alınacaktır.) Yani sgk açısından baktığımızda %15-%20 gibi bir ücret düşüklüğü yapmaktayız. Ortalama personel sayımız 20 teşekkür ederim

Cevap : İşyerlerinin SGK ya ödemiş oldukları primlerde meydana gelen düşüşler incelemeye sevkedilir. Burada taraflar arasında uzlaşma ve yazılı rıza var ise incelemede sorun olmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.