Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.12.2019 10:13 (Üye) Soru : Merhaba. Serbest meslek mükellefinin düzenlemiş olduğu bir önceki makbuzun numarası 1000 iken bir sonraki makbuzun numarasının 1051 olduğunu ve aradaki makbuzların atlanmış olduğunu farkettim. Bunun sebebi olarak önceki yıllarda makbuz kullanımına sehven atlanmış olan kısımlardan başlanılmış olduğu belirtildi. Önceki yıllardaki geçici vergi beyannamelerinden de kontrol ettiğimde atlanan kısımları teyit ettim. Burada sormak istediğim husus şu anda kullanılan makbuz koçanı vd nezdinde iptal ettirilerek yeni bir makbuz koçanı kullanılması uygun olur mu? bu mümkünse, düzenlenmiş olan 1051 numaralı makbuzun da iptal edilerek ilgili bilgilerin yeni makbuz koçanında düzenlenmesi söz konusu olabilir mi? İkinci olarak da mevcut makbuz koçanı iptal edilmezse mevcut durumda sadece usulsüzlük cezası mı gündeme gelir? Teşekkürler.

Cevap : Konu hakkında VD dilekçe verilerek kullanılmayan makbuzların tespiti ve iptali yapılması gerekir.Usulsüzlük cezasını gerektirecek bir durum yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.