Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.12.2019 13:23 (Üye) Soru : Merhaba, Yeni yıl için yenir şirketle anlaşma yapıldı. Yeni yıl defterlerini ben onaylatıyorum. Gönderilen mizanda ödenmiş sermayesi 2500 olarak görünüyordu ödenen sermayesini teyit için eski muhasebecisine sorduğumdabu şekilde söyledi. Bende defterleri bu şekilde onaylattım. Fakat bugün bana eski defter teslimleri yapıldı ve defterde sermayenin bi kısmının nakit ödendiğine dair not düşülmüş. Ben yeni defterleri 2500 ödenmiş olarak onaylattım. Bir sorun olur mu? Ayrıca Geçen sene ünvan değişikliği yapılmış ve pay defteri yeni ünvanla tasdik ettirilmemiş. Çok önemli olmadığını isterseniz siz yeni ünvanla pay defterini tasdik ettirin diye dönüş yapıldı. Yeni ünvan için onay gerekir mi? görüşünüzü merak etmekteyim.

Cevap : ünvan değişikliği olmuş ise defterlerinizin yeni ünvan ile tasdik edilmiş olması gerekecektir. sermaye de ise tescilli sermaye olarak kayıt alınmış olması gerektiği değerlendirilmektedir. defterleri mevcut doğru bilgilere göre kayıtlarının tutulması kanuni zorunluluktur. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.