Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.12.2019 12:06 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin günlük yemek bedeli istisnası kdv dahil 24.84 tl ve yemek yardımı asgari ücretin % 6 sı... bu ıkı kavram arasındakı fark nedır ben musterıme anlatıyorum ıkısi farklı dıye ama bırde sızın soyledıgınız sekılde soyleyım yanı bu ıstısnalar musterıye bır vergı ındırımı saglıyormu bu sınırlar asılırsa yemek bedellerınde stopaj ve prım odenmeyecekmı yrdımcı olursanız sevınırım eger bu konu ıle ılgılı ornek anlatım varsa adresını de yazabılırsenız cok sevınırım ıyı calısmlar

Cevap : İşyerinde veya müştemilatında yemek verilmesi durumunda sağlanan menfaat gelir vergisi stopajına tabi olmaz ve de sigorta primi matrahına dahil edilmez. Dışarıdan bir firmayla anlaşılıp yemek verilmesi ve ödemenin hizmeti sağlayan işletmeye yapılması yahut yemek kuponu verilmesi halinde Gelir Vergisi 305 Seri Nolu Genel Tebliği uyarınca KDV hariç günlük 19 TL’ye kadar olan tutar ücret matrahına dahil edilmeyez, aşan kısım ücret matrahına dahil edilip gelir vergisi stopajına tabi tutulur. Ancak sayılan şekilde sağlanan menfaatlerin tamamı SGK priminden istisnadır. İşyerlerinde veya müştemilatlarında yemek çıkarmayan yahut tutarını üçüncü kişiye ödemek yoluyla çalışanlarına yemek vermeyen işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarına yemek parası adı altında yaptıkları ödemelerin tamamı ücret gibi vergilendirilir. Bu şekilde yapılan ödemelerin bir kısmı ise SGK priminden istisnadır. İş görenlerin fiilen çalıştıkları gün sayısı dikkate alınarak yapılan hesaplamaya göre: 16 yaşından büyükler için belirlenen günlük asgari ücretin % 6 sının, yemek verilecek gün sayısı ile çarpılması sonucunda bulunacak miktar, prime esas kazançların tespitinde dikkate alınmaz ve dolayısıyla bu tutardan prim kesilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.