Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2020 09:46 (Üye) Soru : İyi çalışmalar Sayın Danışman. Sorum TL bazında alınan güvence bedelinin değerlemesi hakkındadır. Şirketimiz elektronik para kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir. Temsilcilerimize e-para dolum işlemleri için sözleşme kapsamında pos cihazı teslim edilmekte ve bunun karşılığında güvence bedeli olarak TL bazında bir tutar alınmaktadır. Mevzuat TL bazında alınan güvence bedellerinin mukayyet bedel ile değerlenmesi gerektiğini belirtmektedir. Ör: İski TL bazında aldığı güvence bedellerinin değerlemesinde su birim fiyatlarını baz almaktadır. Bizim ise baz alacağımız bir tutar mevcut değildir. Bu kapsamda değerle işlemini ne şekilde yapacağımız hususunda mümkünse kısa bir örnek ile belirtmenizi arz ederim. Şimdiden çok teşekkürler. Saygılarımla.

Cevap : TL olarak alınan güvende bedelleri ayrıca değerlemeye tabi tutulmaz. Sektörünüz güvence bedelinin nasıl değerleneceği konusunda bilgi sahibi değiliz. GİB den yazılı görüş talep ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.