Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.01.2020 15:43 (Üye) Soru : İyi Çalışmalar, Avukat bir mükellefim var. yeni çıkan kdv tarifesine göre bazı davaların kdv oranlarında tereddütte kaldık sizden bilgi rica edeceğim. Örnek: İşçilik alacak davası % 8 mi? % 18 mi? Arabuluculuk %8 mi ? 18 mi? en azından % 8 lik olanları yazabilirseniz geri kalanı bizim için daha kolay olur. şimdiden teşekkür ederim. iyi günler

Cevap : Sadece "Aile mahkemeleri, tüketici mahkemeleri ve çocuk mahkemelerinin görev alanına giren davalar ve işler, vesayet davaları ve işleri; bu davalara bağlı kanun yolları; iş uyuşmazlıklarında dava şartı olarak arabuluculuk ile bunlara bağlı ilamlı icra takipleri kapsamında verilen avukatlık hizmetleri," için KDV % 8, Diğer tüm davalar için % 18 KDV uygulanacaktır. Karar 2/10/2019 tarihli ve 30906 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.