Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.01.2020 15:14 (Üye) Soru : Merhabalar, Daha önce danışmanlara sorulmuş sorular kısmını incelerken 7103 sayılı kanundan yararlanan işçinin 9 ay içinde işten çıkarılması halinde teşvik tutarının geri alınacağı şeklide cevaplarla karşılaştım, biraz kafam karıştı. Acaba 9 aylık işten çıkarmama şartı, 4447/19 ile gelen prim desteği için de geçerli mi? yoksa sadece 7166 sayılı kanunla gelen ve (4447 19. maddeyle birlikte uygulanan) ücret desteği için mi geçerli? Yani sadece prim desteği aldığımız işçiyi işten çıkarırsak geçmişe dönük teşvik tutarını geri öder miyiz?

Cevap : 4447 sayılı kanun geçici 19. maddesi gereğince teşvik işveren yönünden uyulması gereken şartlar arasında; işveren tarafından haklı nedenlerle fesih hariç olmak üzere işe alındıkları tarihten itibaren 9 ay süreyle işveren tarafından iş sözleşmeleri feshedilmeksizin çalıştırılmaları usül ve esası bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.