Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.01.2020 15:03 (Üye) Soru : Firmamızda ayda 5 gün olarak günlüğü 250 TL çalışan personel ile aylık 30 gün üzerinden anlaşma yapıldı aylık 5000 TL olacaktır Bu durumda çalışanın önce kısmi süreli olan girişinde çıkış yapılıp tekrar tam zamanlı olarak giriş yapılmak zorundamıdır? İş sözleşmesini kısmi süreliden tam süreliye değişimi için işçinin çıkışının yapılmasına ihtiyaç varmıdır? Ne yapılmalıdır bu durumda İyi Çalışmalar

Cevap : Kısmi sürelinin tam süreli çalışmaya çevrilmesinde işçinin iş sözleşmesinin olması ve tarafların yazılı rızasının olması yeterlidir. İşçinin çalışma süresini aphbildiriminde 30 gün tam süreli olarak bildirebilirsiniz. Yalnız işe giriş bildiriminde o kişi hala kısmi süreli çalışan girişi yapılmış olarak kalır. Bu işe giriş bildirimin fiili çalışmaya uygunluğu açısından kısmi süreli işten çıkış tam süreli işe giriş yapılır. Burada işçinin hiçbir hak kaybı olmayacağı gibi giriş ve çıkış arasında boşluk bırakılmadan işlem yapılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.