Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.01.2020 16:34 (Üye) Soru : 1- E- defter muhasebe kayıtları yaparken alış ve satış faturalarını ve perakende satış fişlerini 10 günlük toplanan faturalar ile muhasebe kaydı oluşturabilirmiyiz yoksa her gün yada her faturayı ayrı muhasebe fişi ilemi kaydetmek zorundayız.? 2-E-fatura e arşiv mükellefi olarak, İnternet sistemleri arızalı iken yada kendi isteğimizle kağıt ortamında irsaliye kesip daha sonra bu irsliayelere karşılık olarak e-fatura yada e arşiv kesebilirmiyiz.? 3-E-fatura yada e arşiv faturada faturaları açık yada kapalı olarak kesebilirmiyiz.? İyi çalışmalar.

Cevap : Değerli Meslektaşımız; 1.Perakende satış fişlerini 10'ar günlük kayıtlar halinde e-defter kayıtlarını oluşturabilirsiniz 2.e-irsaliye mükellefi ise e-irsaliye düzenlemelidir. 3. e-uygulamalarda açık-kapalı fatura mantığı yoktur iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.