Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.01.2020 14:37 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Muhtasar ve SSK bildirgelerinin birleştirilmesi ile ilgili olarak bir sorum olacak. Ekim 2008 ayında ev işlerinde çalıştırılmak üzere 9700 işkolu kodu ile işyeri dosyası açtığımız bir şahıs 2016 yılında kendi adına e ticaret işyeri açtı fakat burada herhangi bir sigortalı çalışanı yok kendi yaptığı ürünleri satıyor. 2008 yılında açtığı sigorta dosyası bu işyerinden bağımsız olarak devam ediyor (o dönemde EK9 10 günden fazla çalışanlar ile ilgili uygulama başlamadığı için sigorta işveren dosyası açılmıştı ve bu şekilde devam ediyor). Şimdi GİB sistemden bakıldığında vergi mükellefiyeti ve SGK dosyası sanki birmiş gibi gözüküyor ve aylık beraber beyan edilmesi gerekiyor gibi gözüküyor. Bu durumda ne yapmak gerekir acaba? Teşekkürler

Cevap : Ev hizmetlerinde çalışan kişi e ticaret işi açmışsa ki yazınızdan böyle anlaşılıyor ; muh aphb birleşmesini o kişinin işvereni yapacaktır. evinde işçi çalıştıran kişi sgk ek 9 ile değilde aphb bildirimi ile bu işlemi yapmışsa muhaphb vermesi gerekir. ev hizmetlerinde çalışan kişinin muh aphb bildiriminde bulunması gerekmemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.