Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.01.2020 15:39 (Üye) Soru : iYİ GÜNLER, 2020 YILINDAN İTİBAREN SSK PRİM BİLDİRİMİ MUHTASAR BEYANNAME İLE YAPILACAKTIR. BİLİNDİĞİ ÜZERE APARTMAN KAPICILARI VERGİYE TABİ OLMAYIP MUHTASAR BEYANNAME DE VERİLMEMEKTEDİR.. BU DURUMDA, APARTMAN YÖNETİMİ TARAFINDAN, KAPICILAR İÇİN SSK PRİM BİLDİRİMİ NASIL BEYAN EDİLECEKTİR..? SGK DUYURUSUNDA: ''Diğer taraftan, e-Bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi gönderecek işverenlerimizin 2020/Ocak ayından itibarene-Bildirge v.1 yerine e-Bildirge v.2 uygulamasını kullanmaları gerekmektedir. '' DENİLDİĞİNE GÖRE, NASIL BİR USUL KULLANACAĞIMIZIN BİLGİ VERİLMESİNİ RİCA EDERİM.

Cevap : Vergi kesintisi yapmayan işverenler, çalışanları için yapacakları prim ve hizmet bildirimlerini Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesi ile Gelir İdaresi Başkanlığına yapacaktır. Bu işverenlerin varsa gelir vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine, yoksa adres itibariyle yetki alanına girdikleri Vergi dairesine başvurarak 003 gelir stopaj mükellefiyeti açtırmaları gerekmektedir. Bildirimlerini kendileri göndermek isteyenler vergi dairesinden Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Kullanıcı kodu-parola-şifresi talep ederek Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile beyannamelerini bizzat gönderebilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.