Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.01.2020 09:34 (Üye) Soru : Üstadım Merhabalar; İki konuda sorum olacaktı? 1) 2019 büromu açmış bulunmaktayım. Tam Tarifeden tuttuğum defterler bulunmakta. 2019 da tüm defterlerimin İsmmmo sözleşmelerinin damga vergisini tahakkuk ettirip ödemiş bulunmaktayım. Sözleşme süresini 2020 de buyılın tarifeki bedeller üzerinden uzattım ancak bir kaç mükellefimde tarifenin üzerinde çalışmaya karar verdim. Sözleşme uzadığı içinde ismmmo ve türmobla yaptığım görüşmede ismmmo sözleşme kendiliğinden uzadığından damga vergisi ödemeyin ama 2020 de süresini uzattığınız sözleşmelerde bir daha yıl içinde artış yapacaksanız damga vergisi ödemeniz gerekir dediler. Bu anlamda 2019 da ki sözleşmeyi tarife bedelinden 2020 uzatmış olduğumdan yıl içerisinde tekrar artış yapmamak bana mantıklı gelmedi çünkü işletmeler yıl içerisinden hacim artış, personel artışı gibi durumları olduğunda bedel artışını taraflar kendi arasında belirlemişse ismmmo da ek ismmmo sözleşmemi geriye alınarak yenilenmesi gibi bir seçeneğinin yada yine DAMGA VERGİSİ AÇIKMAMASI İÇİN ANA İSMMMO SÖZLEŞMESİNE EK BİR SÖZLEŞMENİN MÜMKÜN olması gerektiğini düşünmekteyim. Ancak ismmmo tarafından 2020 yılını tarifeden bedelinden uzattığımdan ek uzatma yapılamayacağını ve yeni sözleşme yapılması gerektiği bilgisini tarafıma vermiştir. İzlemem gereken yol nedir ? Yeni sözleşme yapmam gerekirmi yeni sözleşme yaparsam eski sözleşmeyi fesh etmem gerekirmi? Yeni sözleşmenin damga vergisi ödenecekmi? İnternet vergi dairesi aracılık sorumluluk sözleşmesine yeni sözleşme numarası girilecekmi?

Cevap : Mesleki sözleşmelerde ek sözleşme olmaz.2020 yılı için düzenleyeceğiniz Tüm sözleşmeler üzerinden DV hesaplanacaktır.Sözleşme yapmanız gerekir Yeni sözleşme yapılması halinde eski sözleşme zaten hükümsüz olur. GİB sözleşmeleri için yenile yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.