Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2020 10:27 (Üye) Soru : Merhaba, Bir LTD Şirket mükellef Bir han içinde 6 tane farkı oda kiralamıştır, biri satış mağazası diğerleri han içinde adres NVI numaraları farklı olan 5 tane de irtibat depo, idari işler için kullanılmaktadır. Bu 6 yer kira kontratında tek rakamda gösterilebilir mi. Yani Kiralan dükkanlar no:1-4-5-7-10 gibi yazılıp toplam kira bedeli 10 Bin TL olarak yazılabilir mi? Yoksa her oda için ayrı ayrı kontrat mı yapılmalıdır. Veya tek kontratta ayrı ayrı kiralar belirtilmeli midir. Bir de kontrattaki dükkan sahibi adına değil de başka mesela eşi adına kira yatırılabilir mi. Muhtasar Beyanında Kontrattaki isim gösterilse, ödeme başka birine yapılsa olur mu?

Cevap : Mal sahibi aynı kişi ise tek kontrat yapılır.Kontrat da oda numaraları yazılır ve Yapılan ödemeden % 20 GV stopajı yapılır.Kira bedeli mal sahibi kim ise onun hesabına yatar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.