Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2020 15:10 (Üye) Soru : 2018/04 ayında Şahıs firmasından, limited şirkete tür değişikliği yapılmış. Sermayesi 2.000.000.- tl iç kaynaklardan ortakların şirketten alacaklarından karşılanmıştır. 2020 de yeniden bu şirkete sermaye artırımı yapacağım. Sermayenin ödendiğine dair sermaye tespit raporunda, tespitin yapıldığı yıla ait defter bilgileri – şahıs firması defter ve bilgileri yazılması gerekiyor. Smmm tespit raporunda, eski işletmenin devamı olduğu ve tür değişikliği esnasında iç kaynaklardan karşılanarak bu sermayenin ödenmiş olduğu , gibi bir açıklama mı yapmak gerekir, yoksa tekrar eski işletmeye gidilerek, o yıllara ait ödeme tespitleri mi yapılması gerekiyor. Tereddütlü kaldım,

Cevap : Raporunuzda tür değişikliği ile ödenmiş olan şekli ile yazılması işlemleriniz için yeterli olacağı değerlendirilmektedir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.