Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.01.2020 16:07 (Üye) Soru : merhabalar galeri mükellefiyim. 2.el araç alışında kdv uygulamasıyla ilgili sorum olacaktı. Bir başka galerici arkadaş şahıstan araç almış daha sonra aldığı aracı özel matrah ve kar oranı da dahil edilerek sadece karın üzerinden bana vergi yansıtarak faturası bana kesildi. Bu aracı ben satışlarımda gösterdiğimde kdv oranı ne olacak ve kdv matrahını ne alacağım. Teşekkürler.

Cevap : Sizin müşteriniz aracı vergi mükellefi olana galeriden satın aldığı için satışında özel matrah uygulaması olmaz satış bedelinin tamamı üzerinden % 18 KDV hesaplayarak fatura düzenleyecektir.Sizin oto galerisi sahibi müşteriniz vergi mükellefi olmayan kişilerden otomobil alsa idi satışında Özel matrah uygulayacaktı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.