Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.01.2020 10:00 (Üye) Soru : Ltd. Şti. yi A.Ş. ye çevirme (Tür) değişikliği işlemi yapmaktayım. Tür değişikliğine ilişkin S.M.M.M. Raporu düzenlemekteyim. Raporda Şirketin Sermayesinin Karşılıksız Kalıp Kalmadığı, Özvarlık Tespitinin Yapıldığı Döneme Ait Yasal Defterler bilgileri girilmesi gerekmektedir. Şirket en son 09.11.2004 tarihinde sermaye artırım kararı almış ve 09.11.2007 tarihine kadar ödenecektir ibaresi yer almaktadır. Yasal defterleri TTK göre 10 yıl saklama süresi olduğundan dolayı defterlere ulaşamamaktayız. Aynı şekilde Sermayenin Ödenmesine ilişkin açıklamalar bölümündede sermayenin ödendiği ödeme tarihi, tutarı, yevmiye maddesi ve numarası girmemiz gerekmektedir. Bu durumda ne yapmamız gerekir? Teşekkür ederiz.

Cevap : Raporlamanız da eski sermayenin ödenmiş olduğu ve özvarlık içerisinde korunduğuna yer verilmesi aranmaktadır, bu ödemelerin tespiti hangi kayıtlara göre yapacaksanız o kayıtların bilgilerini yazmanız yeterli olacaktır, son sermaye artışı ve bu ödemelerin yapılmış olduğu mevcut belgelerden tespiti yapılabilir kanaatindeyim.Bu belgeler dikkate alınarak raporunuzu yazabileceğiniz değerlendirilmektedir. iyi çalışmalar,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.