Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.01.2020 12:24 (Üye) Soru : Merhaba. Bir avukat Ocak 2019'a kadar Ankara'da faaliyet gösteriyordu. Ankaradaki ofisinde de 1 çalışanı vardı. İlgili avukat bu tarihten itibaren faaliyetlerini İstanbul'da yürütmeye başladı. Ocak 2019'dan itibaren de çalışanı bulunmuyor. SGK işyeri sicil numarası Ankara'da kayıtlı. Ayrıca işçi çalıştırmaya ara verme bilgisi SGK sistemine de girildi. Sormak istediğim hususlar şöyle; 1) vergi kimlik no-sgk sicil no birleşmesi mevcut sicil bilgileri doğrultusunda mı yapılmalı? Ocak 2019'daki adres değişikliği nedeniyle SGK bazında herhangi bir işlem yapılmasına gerek var mı (sicil numarasını kapattırmak vb)? Çünkü adres değişikliği ardından herhangi bir çalışan bulunmuyor. 2) sgk sicil no vergi kimlik no birleşmesinin hangi portal üzerinden yapılması gerekiyor (gib üzerinden mi sgk üzerinden mi) ve Aralık 2019 beyannameleri verildikten sonra mı sicil birleşmesi başlayacak? 3) herhangi bir çalışanı olmadığı için muhtasar ve prim hizmet beyannamesini 3 ayda bir mi verilecek? Teşekkürler.

Cevap : 1. Ankara dosyasının kapatılması gerekmektedir. 2.01.01.2020 tarihi itibariyle Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesinin birleşecek olmasından sebep E-Bildirge Kullanıcılarının tekrar sitemde VERGİ NUMARASI/T.C.K NO İŞYERİ DOSYASINA AİTTİR linkine tıkladıktan sonra Güvenlik kodunun girilip devam tuşuna basılması gerekmektedir 3.Çalışanı yok ise 3 ayda bir muhaphb vermeye devam edilebilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.