Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.01.2020 14:17 (Üye) Soru : MERHABALAR MUHTASAR BEYANNAMAESİ VE SGK E BİLDİRGE BİRLEŞTİRİLMESİ KAPSAMINDA 1- SADECE EV HİZMETLERİNDE PERSONEL ÇALIŞTIRIP SGK E BİLDİRGE VEREN MÜKELLEF BU BİRLEŞTİRME KAPSAMINDA NASIL BİR YOL İZLEMELİ 2-APARTMAN GÖREVLİSİ PERSONEL ÇALIŞTIRAN BİNALARDA SGK E BİLDİRGE İŞLEMİ BU BİRLEŞTİRME KAPSAMINDA NASIL OLMALI İYİ ÇALIŞMALAR GÜLŞAH KEÇELİ

Cevap : 1. Ek 9 kapsamında çalışanlar muhaphb kapsamında değillerdir. 2.Vergi kesintisi yapmayan işverenler, çalışanları için yapacakları prim ve hizmet bildirimlerini Muhtasar ve Prim Hizmet beyannamesi ile Gelir İdaresi Başkanlığına yapacaktır. Bu işverenlerin varsa gelir vergisi yönünden bağlı olduğu vergi dairesine, yoksa adres itibariyle yetki alanına girdikleri Vergi dairesine başvurarak 003 gelir stopaj mükellefiyeti açtırmaları gerekmektedir. Bildirimlerini kendileri göndermek isteyenler vergi dairesinden Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Kullanıcı kodu-parola-şifresi talep ederek Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile beyannamelerini bizzat gönderebilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.